Wanilia
Autor: Halina Joskowska Opublikowano: 1 października 2013 r. Wanilia rozkwita o wschodzie słońca, by wieczorem zasnąć na wieki. Dodaje czaru najbanalniejszym deserom takim jak lody, ciastka i kremy. Łagodzi smaki innych przypraw, tłumi gorycz, dodaje urody koktajlom. To moja ulubiona przyprawa, jedna z najszlachetniejszych i najdroższych przypraw świata. Jest gatunkiem pnącza z rodziny storczykowatych. Występuje w stanie dzikim w lasach tropikalnych w Ameryce Południowej i Środkowej. Świeża laska wanilii przypomina fasolkę
szparagową, jest całkowicie bezwonna. Zapach pojawia się dopiero po poddaniu jej procesowi fermentacji, podczas którego brązowieje i zaczyna słodko pachnieć. Zapach wanilii pochodzi od jej składnika waniliny. Osiada ona w formie kryształków na powierzchni laski. Ten krystaliczny wykwit nosi nazwę "szronu waniliowego". W ciągu dnia wielokrotnie wystawia się strąki na działanie słońca, potem umieszcza przywiędłe owoce w szczelnych skrzynkach, potem znowu słońce, skrzynki, słońce, skrzynki, ugniatanie, przebieranie i tak przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. Widzimy, że powstawanie wanilii, jest długim i pracochłonnym procesem. Ale trud wieńczy dzieło. Bo nic nie zastąpi zapachu laski sfermentowanej i wysuszonej prawdziwej wanilii, którą tylko w takiej postaci dodaje się do najsłynniejszych markowych wyrobów. Jest niewiarygodne, że zapach tej przyprawy stanowi kompozycja składająca się z dwustu substancji aromatycznych. Wanilia ma przecudne kwiaty, którymi dawno temu w królestwie Azteków płacono podatki. Do Europy wanilia dotarła dzięki hiszpańskim konkwistadorom w XVI w., którzy zostali poczęstowani przez Azteków boskim napojem. Była to czekolada, w której maczano laski wanilii. Przepis na ów napitek wraz z zapasami wanilii popłynął do Hiszpanii, skąd szybko rozprzestrzenił się na cały kontynent.
Vaynilla oznacza mały strączek, tej nazwy jako pierwszy użył w 1658 roku przyrodnik Willem Piso. Ale dopiero od roku 1703 rozpowszechniona została przez duchownego, ojca Charlesa Plumiera nazwa la vanilla - czyli wanilia. Meksykańska wanilia uważana jest za gatunek najwyższej jakości. Jest najdelikatniejsza ze wszystkich i bardzo aromatyczna. Na drugim miejscu plasuje się wanilia Bourbon, wywodząca się z Madagaskaru i wyspy de la Reunion. Ta odmiana jest używana najczęściej, choć jej aromat nie jest tak subtelny i mocny jak poprzedniczki. Trzecie miejsce przypadło wanilii z Tahiti, która silniej pachnie lecz jej smak jest mniej wyrazisty. Ta przyprawa doskonale współgra z orzechami kokosowymi, migdałami i zieloną cytryną. Aromatyzuje się nią kawy i herbaty. Dobrze komponuje się z cynamonem, kakao i gałką muszkatołową. Coraz częściej pojawia się jako składnik dań mięsnych. Stanowi doskonałe połączenie z rybami i skorupiakami, drobiem, potrawką cielęcą i marchewką. Uważam, że spośród wszystkich przypraw to właśnie wanilia charakteryzuje się najprzyjemniejszym i wytwornym smakiem i zapachem, który stawia ją na piedestale. Celem pisania o wanilii jest przybliżenie mnie i Wam historii tej niebiańskiej przyprawy oraz nadzieja, że pokochacie ją, jak ja i będzie ona pozycją numer jeden w Waszej kuchni:-) Wanilia Autor opinii: Halina Joskowska, data przesłania: 29 września.
Kusząca wanilia!
Wanilia uważana była przez Azteków za afrodyzjak. Oczarowała dwory europejskich królów z XVI i XVII wieku. Szczególnie dwór francuski za czasów Ludwika XIII i XIV. Kościół bronił się przed nią jak diabeł przed święconą wodą. Strach przed właściwościami tej przyprawy, traktowanej wówczas głównie jako środek zwiększający popęd płciowy, przyczynił się do stworzenia przepisów kościelnych zabraniających duchownym spożywanie wanilii:-)
Oceny:
5,0
Rozmiar porcji: 1 laska wanilii (1,5 g)
Liczba kilokalorii w porcji: 5 g
Białko na porcję: 0,06 g
Węglowodany na porcję: 0,8 g
Tłuszcz na porcję: 0,05 g
Tagi: wanilia;
Ach ten zapach unoszący się w powietrzu i rozwijający pełnię smaku.....
OdpowiedzUsuńSerdeczności:-)