Śledzie w zalewie
Autor: Halina Joskowska Opublikowano: 1 marca 2013 r. Na temat śledzi zawsze miałam kiepską opinię. Okazuje się jednak, że nie jest tak źle. Ryby te z gatunku śledziowatych są bogatym źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka. Zawierają sporo tłuszczu i to jest ich największa zaleta. Bo 70% tego tłuszczu stanowią dobroczynne dla zdrowia kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone. Śledzie zawierają witaminy i mikroelementy są bogatym źródłem witaminy A i D oraz E. Jest w nich sporo witaminy B6 oraz witaminy
B12. Dostarczają dużo żelaza, cynku i miedzi oraz fosforu i jodu. Ryby te wpływają na nasz nastrój, zwiększając stężenie serotoniny, działają przeciwdepresyjnie, wzmacniają pamięć i koncentrację.I jeszcze na koniec ważna informacja dla osób na diecie odchudzającej, chociaż zalicza się je do tłustych ryb, nie są wcale kaloryczne. Aby docenić smak śledzia, trzeba po prostu przygotować zalewę mojego pomysłu i otulić nią upieczone na złoty kolor ryby. Pozostawić je na 12 godzin w spokoju, po to, aby wszystkie składniki dobrze się przegryzły. Po tym czasie można już oceniać rześki smak śledziowatych :-) Śledzie w zalewie Autor opinii: Halina Joskowska, data przesłania: 25 lutego. Orzeźwiające śledzie w zalewie! To danie zapewnia poprawę pamięci i koncentracji, wzmacnia serce."Sos" wydobywa niebywały smak tej ryby. Gorąco polecam:-)
Oceny:
4,6
Czas przygotowania: 10 min
Czas pieczenia: 20 min
Łączny czas: 30 min
Liczba kilokalorii w 100 g: 177
Węglowodany na 100 g: 2 g
Tłuszcz na 100 g: 11 g
Białko na 100 g: 17 g
Składniki:
- śledzie: 1 kg
- mąka: do panierowania
- olej roślinny: do smażenia
- woda: 5 szklanek
- roztwór kwasku cytrynowego (2 łyżeczki kwasku cytrynowego): 1 szklanka przegotowanej letniej wody
- sól morska: 1 łyżka
- cukier: 6 łyżek
- ziele angielskie: 2 ziarenka
- liść laurowy: 1
- cebula: 1
Przygotowanie:
- Składniki zalewy oprócz roztworu kwasku cytrynowego i cebuli doprowadzam do wrzenia.
- W tym samym czasie smażę cebulę na złoty kolor i dodaję ją do zalewy. Uważaj!!! na cebulę, bo szybko się przypala i ma gorzki smak, co niekorzystnie wpływa na jakość potrawy.
- Na końcu wlewam roztwór kwasku cytrynowego i ponownie doprowadzam do wrzenia.
- Całość studzę.
- Rybę obtaczam w mące i smażę na złoty kolor.
- Układam w naczyniu, zalewam tak, aby cała była pod pierzyną.
- Odstawiam na 12 godzin.
... Dzięki tym rybom poprawiamy pamięć i koncentrację, wzmacniamy serce.
OdpowiedzUsuńW mojej zalewie docenicie jej delikatny smak :-)
Serdeczności........