kwietnia 17, 2013

" SAŁATKA Z TUŃCZYKIEM II "

Print Friendly and PDF

Sałatka z tuńczykiem II

Autor: Halina Joskowska 
 Opublikowano: 17 kwietnia 2013 r. 
Uwielbiam przyrządzać i jeść sałatki, to mi sprawia dużo satysfakcji. Jeszcze bardziej cieszy mnie widok, kiedy moja rodzina pałaszuje przyrządzoną przeze mnie potrawę i prosi o więcej. Ta moja miłość do sałatek wynika z faktu, iż lubię się dobrze i zdrowo odżywiać. To danie przygotowałam na bazie tuńczyka, pomidora - ( w oryginale występuje papryka, jednak tego warzywa nikt nie toleruje w mojej rodzinie ), kukurydzy, kiszonych ogórków, cebuli, groszku. Taka sałatka to bomba witaminowa tutaj każdy składnik jest wyważony i odpowiada za coś innego. Nie chcę przynudzać ale pokrótce muszę napisać parę słów o właściwościach poszczególnych składników. 
Tuńczyk - zawiera duże ilości witaminy D i A, co korzystnie wpływa na stan kości i narządu wzroku. Ponadto jest źródłem fosforu, fluoru, selenu, witamin, białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), może z powodzeniem zastępować białe i czerwone mięso, tak często goszczące na naszych stołach. Mięso tuńczyka jest wyjątkowo smaczne i bogate w rybi tłuszcz czyli tran, który stanowi źródło kwasu omega-3. Spożywanie tej ryby spowalnia proces zanikania komórek mózgowych oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Konsumując tuńczyka rzadziej zapadamy na choroby cywilizacyjne i dłużej cieszymy się życiem. Często przyrządzam potrawy z tuńczykiem w roli głównej i jeśli mogę coś zaproponować to polecam Tuńczyka Rio Mare w oliwie z oliwek - jest najlepszy. 

 Pomidor - jest źródłem witaminy B, przez co wpływa na nasz układ krążenia, zapobiega pękaniu naczynek, przyspiesza gojenie się ran i wzmacnia odporność. Do tego warzywo to jest przeciwutleniaczem, więc skutecznie zwalcza wolne rodniki, a tym samym przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się. Znajdziemy tu wapń, żelazo i magnez. Witamina PP wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Pomidor obfituje w błonnik, który reguluje przemianę materii, a także na długo zapewnia uczucie sytości oraz pomaga pozbywać się nadmiaru wody w organizmie. Zawarte w pomidorze składniki dobroczynne wpływają także na kondycję włosów i paznokci. Warzywo to również hamuje rozwój nowotworów. Spożywanie go powoduje mniejsze ryzyko zachorowania na raka. 

 Kukurydza - jest bardzo smaczna, a do tego bardzo zdrowa. Jest źródłem wielu składników odżywczych, bogata w witaminy, między innymi niacynę, kwas foliowy i witaminę C, posiada również witaminy D,E,A i K. Kwas foliowy wpływa dobrze na układ nerwowy i mózg, usprawnia działanie układu pokarmowego. Występują tu również sole potasu, fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, selenu i cynku oraz śladowe ilości kobaltu, jodu i bromu. Ze względu na zawartość selenu kukurydza jest stosowana przy profilaktyce nowotworów.

 Ogórki kiszone - bakterie biorące udział w kiszeniu wytwarzają ogromne ilości witaminy C oraz witamin z grupy B. Dzięki temu ogórki kiszone zapobiegają infekcjom, oddziaływują przeciwzapalnie, wspomagają koncentrację, korzystnie wpływają na cerę, poprawiają jej koloryt oraz sprężystość. Mają właściwości oczyszczające. Są również źródłem błonnika tak cennego w naszej codziennej diecie i wpływającego na poczucie sytości po zjedzonym posiłku.

 Jeszcze została mi cebula - teraz naprawdę w skrócie - zawiera w sobie dużo olejów eterycznych i cukru. Posiada witaminy A, B1, B2 oraz C, ponadto wapń, błonnik oraz cynk. Ostatni pierwiastek między innymi pomaga przy problemach z prostatą. Warzywo to obniża również poziom cholesterolu, wzmacnia wytrzymałość naczyń krwionośnych, ułatwia trawienie i wspomaga leczenie przeziębienia. Działa także antybakteryjnie, wygładza cerę i pobudza wzrost włosów. Stanowi idealne lekarstwo na suchy kaszel. Cebula jest smaczna i zdrowa ale gdy trzeba ją obierać chętnych brak. Powodem są łzy, które wylewają się nam z oczu i nad którymi nie możemy zapanować. Aby temu zapobiec należy obierać warzywo pod wodą. 

 Na koniec jeszcze jedna ciekawostka - otóż postawienie nie obranej cebuli w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania, spowoduje, że nikt nie zachoruje na grypę. Warzywo bowiem zbierze wszystkie wirusy. Gdy cebula przestanie ładnie wyglądać należy ją wyrzucić i postawić nową. W żaden sposób takiego warzywa nie można wykorzystać w kuchni, w takim stanie jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. 

Sałatka z tuńczykiem II 

 Autor opinii: Halina Joskowska, data przesłania: 15 kwietnia

Smaczna i zdrowa sałatka z tuńczykiem !!! Sałatka z tuńczykiem stanowi źródło witamin i moc dobroczynnych składników dla ciała i duszy. Korzystnie wpływa na naszą kondycję fizyczną jak i psychiczną. Jeśli zdrowie i pogoda ducha są dla ciebie najważniejsze na pewno obojętnie nie przejdziesz wobec tej receptury. Polecam:-)

Oceny: 4,5 z 5 
Czas przygotowania: 45 min 
 Łączny czas: 55 min
 Liczba kalorii w 100 g: 183 
 Tłuszcz na 100 g: 9,06 g 
 Węglowodany na 100 g: 9,28 g
Białko na 100 g: 15,8 g

Składniki:

  

tuńczyk w oliwie z oliwek: 2 puszki 

pomidory: 300 g ( 3 małe ) 
kukurydza: 1 puszka (440 g) 
ogórki kiszone: 4 sztuki (350 g) 
cebula: 1 sztuka 
groszek: 1 puszka
czarny pieprz, świeżo zmielony: do smaku 
majonez: 2-3 łyżki w zależności od preferencji 

Przygotowanie:


1. Puszki z tuńczykiem, kukurydzą, groszkiem najpierw otwieram i odcedzam. 2. Pomidory, ogórki obieram ze skórki i kroję w kostkę.  
3. Cebulę obieram z łupinek i kroję w bardzo drobną kosteczkę.  
4. Wszystkie składniki ( odcedzone i pokrojone ) wkładam do miski, dodaję majonez i wszystko razem mieszam. 
 5. Na sam koniec doprawiam pieprzem :-)


 


 Życzę smacznego !!!


 Tagi: tuńczyk, pomidor, ogórek kiszony, kukurydza, cebula, groszek

1 komentarz:

  1. Wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze dlatego trzeba o nie dbać. To również dotyczy w głównej mierze odżywiania, które powinno być odpowiednio zbilansowane. Należy dostarczać organizmowi jak najwięcej składników odżywczych, witamin, mikroelementów. Te wszystkie dobroczynne wartości zawiera moja sałatka z tuńczykiem......
    No cóż więcej już chyba nie muszę nic mówić :-)

    Ściskam......


    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde miłe słowo :)))

Copyright © Moje Gotowanie , Blogger